Erdek

ErdekEski adı Artake olan Erdek günümüzde Balıkesir ilinin kuzeyinde bulunan önemli bir ilçedir. Ilıman bir iklime sahip olan bölge Kapıdağ Yarımadası’na kurulmuş vaziyettedir. Tarihin eski çağlarından bu yana yerleşim merkezi olarak kullanılmaktadır. En önemli geçim kaynağı zeytinciliktir. Ayrıca turizm alanın da büyük sükse yapmış bir ilçedir. Balıkesir’in gözde ve ekonomik açıdan önem arz eden ilçeleri arasında yer almaktadır. Bozulmamış doğası ile birçok farklı güzelliği içinde barındıran ilçe, özellikle yaz ayları içinde yoğun bir nüfus artışı yaşamaktadır. 2015 Verilerine göre Erdek nüfusu 32.899 dur.

Erdek’in Kültürel ve Ekonomik Hayatı
İlçenin en önemli geçim kaynağını tarım oluşturmaktadır. Zeytinciliğin yanı sıra kırmızı soğan üretimi de bu bölgede oldukça yaygındır. Bunun yanı sıra balıkçılık da yörenin geçim kaynakları arasında yerini alır. Genellikle mübadele ile Yunanistan ve Girit’ten göç eden Pomak’ların yaşadığı ilçede Pomak kültürü halen yaşatılmaktadır. Kendine özgü yiyecekleri ve ulusal dilleri ile Pomaklar bölgenin kültürünü derinden etkilemektedir.

Erdek’te Turizm Faaliyetleri
Turizm beldenin önemli geçim kaynaklarının başında gelir. Yaz aylarında ciddi bir nüfus artışıyla birlikte muhtelif alanlar dolmaktadır. Erdek’in dışında yer alan antik kent kalıntıları turist çeken bölgeler arasında yer alır. Kyzikos adı verilen bu antik kentte yapılan çalışmalar sonucunda birçok tapınak ve manastırın izlerine rastlanmıştır. Bunun dışında güzel denizi ve tertemiz plajı ile deniz turizminde de önde gelen yerler arasındadır. Ayrıca doğal güzelliklerin saklandığı, ormanlık ve dağlık alanlar doğa turizmi gerçekleştirilen bölgelerdir.